Ekonomi

Kim Kazanır: Ripple mı, Stellar mı?

Aynı teknolojiyi iki farklı şekilde sunan Ripple ve Stellar kripto para birimleri yatırımcılar için kafa karıştırmaya devam ediyor.

Ripple ve Stellar’ın Farkı Nedir?

Ripple ve Stellar iki ayrı kripto para birimidir. Bu iki para birimi de uluslararası hızlı ve masrafsız para transferini amaçlamaktadır. Blockchain teknolojisi üzerine kurulu olan bu para birimleri arasında önemli farklar da bulunuyor. Bu farklardan en önemlisi merkeziyetçilik ile alakalıdır. Genelde kripto para birimleri herkese açık şeffaf bir kayıt sistemini öngörürken Ripple’da daha çok merkeziyetçilik hakimdir. Üstelik dolaşıma sokulmayan yüklü miktarda paranın da merkezin elinde bulunduğunu da ifade etmek gerekir. spekülasyona neden olabilecek bu yüklü miktar yatırımcıları da endişelendirebilmektedir.

Stellar ise Ripple’dan sonra piyasaya çıkan bir para birimi olmakla beraber kısa süre içeriisnde büyük bir ivme kazanmıştır. Anti merkeziyetçi anlayışı da tercih edilme sebepleri arasındadır. Ayrıca Ripple’da olduğu gibi yüklü bir miktar para da merkezde toplanmamaktadır.

Stellar dünya genelinde pek çok resmi banka ve diğer kurumlarla işbirliği içerisine girdiği için şimdiden değer kazanmaya başladı. Ripple da birçok banka ile işbirliğine imza atmasına rağmen bu konuda Ripple kadar büyük adımlar atamadığını itiraf etmek gerekir. ancak Ripple’ın gerek kripto para piyasasında gerekse de diğer bilişim alanlarında büyük bir deneyime sahip olduğunu da göz ardı etmemek gerekir.

Netice itibariyle kim kazanır: ripple mı, stellar mı sorusunun cevabının şimdilik net olmadığını söyleyebiliriz. Yatırımcıların sürekli olarak gündemi takip etmeleri ve buna göre karar vermeleri en isabetli kararlardan birisi olacaktır. zira kripto para piyasası anlık olarak değişebilen bir statüye sahiptir. Dolayısıyla kısa ve uzun vadede öngörüde bulunmak bir hayli güçtür.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu